10 05 2013

"Gülen İktidar" Eleştirmiş

 

'Gülen iktidarı eleştirdi'

Gülen'i ziyaret eden Altan: ''Fethullah Gülen, eleştiri, endişe ve kaygılarını bizimle paylaştı.''

reklam

 

Gazeteci - Yazar Mehmet Altan, çok tartışılan Fethullah Gülen ziyaretinin ayrıntılarını anlatı. SKY Türk'e konuşan Altan, "Fethullah gülen o görüşmede iktidara yönelik eleştirilerini, endişe ve kaygılarını bizimle paylaştı. Ama bunların yazılmaması istendi'' dedi. 

SKY Türk'te yayınlananGündem ve Ekonomiprogramına katılanMehmet Altan, Gerçek Gündem.com Genel Yayın YönetmeniBarış Yarkadaş'ın kaleme aldığı yazıdaki konulara ilişkin soruları yanıtladı. Murat Sabuncu veDoğan Akın'ın sorularını yanıtlayan Mehmet Altan, "Biz aslında Gülen'i ziyarete gitmedik. Program uygun olunca, Gülen'i de ziyaret ettik'' dedi. 

"Gülen, Tayyip Erdoğan için (Güç zehirlenmesi yaşıyor, Türkiye diktatörlüğe gidiyor) ifadesini kullandı mı?'' sorusunu da yanıtlayanAltan, sözlerine şöyle devam etti: 

"O görüşmede, gazeteci arkadaşlarımız not aldı, sorular sordu.Yazacak gibi çalıştı hepsi. Benim köşem olmadığı için not almadım. Ancak sohbeti dinledim. Sonra, gazeteciler bu sohbeti yazmama kararı aldı. Yazmama ve konuşmama kararının nasıl alındığını köşesi olan arkadaşlara sorun.''

Altan, ABD'deki görüşmede, Fethullah Gülen'in iktidara yönelik kaygı ve endişeleri dile getirdiğini de belirterek, "Bunlar gizli saklı değil. Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı bu eleştirileri zaten söylüyor'' ifadesini kullandı.

Murat Sabuncu ile Doğan Akın'ın ısrar etmesi ve "Gülen, Erdoğan güç zehirlenmesi yaşıyor, Türkiye diktatörlüğe gidiyor mu?'' diye sorması üzerine şöyle konuştu: 

"Orada konuşulanların yazılmaması kararı var. Bu sorulara köşesi olan arkadaşlar yanıt versin. Ben konuşmam. Konuşmama kararı var çünkü. Ama şunu söyleyeyim; Fethullah Gülen, görüşmede iktidara yönelik eleştiriler getirdi. Kaygı ve endişelerini de anlattı. Ama bunları ben söyleyeyemem.''

Görüşme sırasında, Fethullah Gülen'e "Yeni bir tefsir yorumu üzerine soru sorduğu''nu da belirten Altan, "Bunun dışında konuşmadım'' ifadesini kullandı. Altan, Gülen'in "çözüm süreci''ne ilişkin kaygı duyup duymadığına ilişkin soruları ise yanıtlamaktan kaçındı.

GAZETECİLER.COM'A CEVAP VERDİ

Öte yandan, Mehmet Altan, Gazeteciler.com'un sorularını da yanıtladı. Altan, "Konuşulanların orada kalması gerektiği hatırlatılarak yapılan bir görüşmeydi'' yanıtını verdi. Altan bu cevabıyla, "Görüşmenin off the record olması istendi'' diye yazan www.gercekgundem.com Yayın Yönetmeni Barış Yarkadaş'ı da doğrulamış oldu.

7
0
0
Yorum Yaz